Abonelik ve versiyon güncelleme hizmetlerinin önemi

SIEMENS Solid Edge Yenilikleriyle yazılımınızı sürdürülebilir hale getirin!

 

SIEMENS® Solid Edge Abonelik Hizmeti Programı, yeni Solid Ede sürümlerine ve yükseltmelerine, canlı teknik desteğe, kapsamlı çevrimiçi kaynaklara ve geliştirme talebi ayrıcalıklarına anında erişmenizi sağlayarak güncel kalmanıza, rekabet gücünüzü korumanıza ve sürdürebilirliği verimliliği artırmanıza yardımcı olur.

Her yıl SIEMENS Solid Edge, sınıfındaki en iyi ürünleri tasarlamanıza, üreticiler ve tedarikçiler ile daha verimli iletişim kurmanıza yardımcı olmak için yeni özellikler ekler ve kullanıcı deneyimini geliştirir.

Ürün geliştirme süreçlerinizi başarı öykülerine dönüştürmek için ekibinizin daha hızlı ve akıllı çalışmasını sağlayacak kaynaklarla tasarım sürecinize güç katın ve ekibinizi destekleyin.

SIEMENS Solid Edge Bakım Anlaşması müşterilerine özel olarak tasarlanan destek, yükseltmeler, yeni sürümler, özel yayınlar, eklenti özellikler, web yayınları ve eğitimler, size zaman ve para tasarrufu sağlayabilecek sezgisel bir 3D tasarım deneyimi sunarak performansınızı ve üretkenliğinizi artırır.

 

  • Lisanslı Siemens Solid Edge yazılımınız için otomatik yükseltmeler
  • Ayata Yazılım tarafından sağlanan canlı/uzaktan bağlantı teknik destek hizmetleri
  • Siemens Solid Edge Abonelik Hizmeti bulunan müşteriler için tasarlanmış yazılım geliştirmeleri (Solid Edge API’leri )
  • Siemens Solid Edge ile ilgili her şey için Solid Edge Portal‘daki ayrıcalıklı içeriğe erişim
  • Satın almadan, kurulum ve yükseltmeye kadar her şey için çevrimiçi adresiniz olan Siemens Solid Edge Müşteri Portalı‘na erişim
  • Siemens Solid Edge ve diğer ürünlerimizle ilgili tüm eğitim ve teknik destek videoları, akıllı ipuçlarına erişebileceğiniz AYATA Destek Platformundan erişebilirsiniz.
  • AYATA YAZILIM tarafından geliştirilen makrolara (Siemens Solid Edge entegre özel yazılımlar) erişim imkanı

SIEMENS Solid Edge Abonelik Hizmet Programı

Önceki veya güncel Siemens Solid Edge yazılımı sürümlerine yönelik ürün özellikleri, komutlar, kurulum ve sorun gidermeyle ilgili telefonla yardım dahil olmak üzere sertifikalı yerel Siemens Solid Edge yetkili satıcınız Ayata Yazılım’dan canlı teknik desteğe erişin. Bu politika, üretim gecikmelerini en aza indirir ve en son sürüme geçişinizi kolaylaştırır. Ayata Yazılım, yüksek düzeyde hizmet sunarak tüm Türkiye’deki müşterileri desteklemektedir.

Genel merkezimizde yada yerinde/online uzaktan eğitim sistemi ile  verilen eğitimlerle tasarımcıların sürekli gelişimi hedeflenmekte ve değişen yazılım özellikleri kullanıcılara en güncel haliyle sunulmaktadır.

AYATA Yazılım’ın müşterilerine özel sunduğu ürün ve hizmet tanıtımlarından anında haberdar edilirsiniz.

Online olarak gerçekleşen eğitim ve teknik destek içerikli webinar’ları isterseniz anında ya da webinar indirme linkini talep ederek istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Performansınızı ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacak en güncel versiyonları bizden talep edin.

SIEMENS Solid Edge‘in tüm özellikleri için ihtiyaç duyduğunuz tek yer.

Solid Edge Portal; istediğiniz zaman, istediğiniz yerde ve istediğiniz cihazda ilgili SIEMENS içeriğine ve hizmetlerine tek bir konumdan erişmenize olanak tanıyarak daha üretken olmanızı sağlar.  Solid Edge yalnızca Abonelik Hizmetleri kullanıcılarına özel ek özellikler ve katma değerle ilgili olarak bugün satıcınızla görüşün.

Solid Edge Eğitimi

Solid Edge istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, istediğiniz cihazda, kendi programınıza göre ve kendi temponuzda öğrenin. Abonelik Hizmeti müşterileri 400’den fazla eğitim videosuna erişebilir.

Bilgi Bankası

Çözümler, yardım konuları, teknik ipuçları ve en iyi uygulamalar gibi kapsamlı teknik veri kütüphanesinde arama yapmanızı sağlayan güçlü arama motoruna erişin. Web yayınları ve teknik ipuçlarından, idari kılavuzlara ve teknik sunumlara kadar birçok içerik barındıran kaynak kütüphanemize erişin.

Tartışma Forumları

Solid Edge neredeyse tüm yönlerine ilişkin geniş kapsamlı tartışma konuları içeren Solid Edge Kullanıcı Topluluğuna katılın.

SIEMENS Solid Edge sınavları, kullanıcı yeterliliğini doğrular ve yöneticilerin eğitimin gerekli olduğu alanları belirlemesine yardımcı olur. Kariyerlerinde ilerlemelerini ve verimliliklerini artırmalarını sağlamak için ekibinizin becerilerini geliştirin ve profesyonel gelişimlerini destekleyin.