Solid Edge; , geleneksel 3D modellemenin kısıtlamaları olmadan daha hızlı ve daha akıllıca tasarım yapmanıza yardımcı olan senkron teknolojiyi kullanarak size en hızlı tersine mühendislik imkanları sağlarken, başka kaynaklardan aldığı verileri yeniden işleyebilme fırsatı sunar. Solid Edge; kolay kullanımı, kullanıcı dostu yapay zeka ile güçlendirilmiş arayüzü ve istediğiniz yerden erişim sağlayan işlevsel mobil tasarım özelliği ile montaj, montaj tasarımı, teknik resim oluşturma, simülasyon süreçlerini düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde uygulamanız için en nitelikli CAD yazılımıdır. Mühendislik maliyetlerinin azaltılmasında önemli bir rol oynayan Solid Edge, hızlı 2B taslak çizimi, sınıfının en iyisi sac metal tasarımı, esnek parça ve montaj modellemesi, dahili foto-gerçekçi render (photo realistic renderin) ve benzersiz hareket kabiliyeti ile tasarımınızı bir çok ortamda sergileme ve müşterileriniz ile buluşturma olanağı sağlar. Tek parçadan binlerce parçaya kadar montaj sürecini destekleyen içerisinde olağanüstü araçları barındıran mükemmel bir tasarım sistemi olan Solid Egde’i  ve kabiliyetlerini Ayata Yazılım, sizlere alanında uzman ve deneyimli ekibiyle ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygulamakta ve bu hizmetlere ilişkin danışmanlığını vermektedir. 

4 Adımda Press-Drag Komutu 

Press-Drag, Click-Drag komutundan farklıdır, çünkü fare düğmesi komutun tüm süresi boyunca basılı tutulur. Press-Drag işlemlerini birlikte keşfedelim. Bu yazıda Solid Edge’in Press-Drag komutunun keşfedilmemiş özelliklerini ve komutlarını size aktaracağız.  

1. Bir Draft belgede, çizimi eklemek için Library panelinden bir DWG veya DFT dosyasını çalışma sayfasına sürükleyin.  

Aynı şekilde, içerikleri doğrudan Solid Edge’de görüntülemek için Excel, Word veya PDF dosyalarını ve ayrıca JPG formatındaki resimleri basılı tutarak ve sürükleyin (Press-Drag). 

Ek Bilgi: Ayrıca Windows Explorer üzerinden doğrudan Press-Drag yapabilirsiniz. 

2. Şeridin Sketching sekmesinde, Line komutu açılır menüsünde, konsept çizimleri oluşturmanın ve ardından Senkronize modeller oluşturmanın hızlı bir yolu olan FreeHand adlı özel bir komut bulunur. 

Freehand komutu, Press-Drag kullanarak şekiller çizmenize olanak tanır ve bunları otomatik olarak kısıtlanmış Solid Edge 2D çizimlerine dönüştürür.  

Command alanından etkinleştirerek ve/veya devre dışı bırakarak ham şekillerden alınan 2D oluşumlar üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.  

Solid Edge ekranına yakın zamanda eklenen Draw komutunda ek olarak eliptik yayları ve oluk veya eğrileri ayırt edebilmektedir. Draw komutu, Trim modunda da çalışabilmekte olup Command alanında bu seçim değiştirilebilmektedir.  

Ek Bilgi: Draw komutu Windows 10, sürüm 1607 ve sonrasında kullanılabilmektedir.  

3. İçe aktarılan DWG veya DXF dosyalarındaki kusurları düzeltmek için Trim Corner komutunu kullanabilirsiniz.  

Resim; açık veya üst üste binen köşeler üzerine Press-Drag komutu ile yalnızca mükemmel bir şekilde Trim işlemi uygulanmasını değil aynı zamanda bağlantı ilişkisini de eklediğini göstermektedir.  

4. Kusurları olmayan DXF veya DWG’yi içe aktardığınızda, yine de otomatik olarak eklenen 2D ilişkileri yoktur. Gerektiğinde bir uç noktayı başka bir uç nokta veya orta nokta veya merkez üzerine sürükleyerek uç noktaları hızlı bir şekilde birleştimek için Press -Drag kullanın ve gerekli ilişkiler otomatik olarak eklenecektir.